Всі новини

Жіноче лідерство і місцеве самоврядування

 Вітаючи цього тижня усіх, хто чесно та віддано служить громадам з професійним святом – Днем місцевого самоврядування, не можу не відзначити позитивну тенденцію посилення жіночого представництва в обласних, районних та міських радах в Україні.
🇺🇦 25 жовтня 2020 року в Україні відбулися місцеві вибори. Вперше, за рішенням Верховної Ради, на цих виборах застосовувалися ґендерні квоти. Тобто формування виборчих списків політичних партій, де 40% кандидатів/кандидаток у депутати мали бути особами однієї статі. Я особисто і мої колеги та коліжанки з МФО “Рівні можливості” наполегливо адвокували ухвалення таких змін до виборчого законодавства.
Попри всі побоювання, скепсис, деяке нерозуміння та несприйняття, політичні партії дотримувалися цих квот, деякі їх навіть їх перевиконали.
🗳 Загалом на місцевих виборах 2020 року до обласних, районних та міських рад було зареєстровано близько 44% кандидаток-жінок. Для порівняння, на виборах 2015 року було висунуто 36% жінок.
Зрозуміло, що присутність жінок у виборчих списках не означає, що таке ж представництво автоматично буде серед обраних кандидатів та кандидаток. Але статистика доводить, що ці квоти спрацювали. Жінки отримали нові і більш рівні можливості бути обраними в місцеві ради та впливати на життя громад.
Про це свідчить ґендерний аналіз результатів місцевих виборів 2020 року, проведений ЦВК спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES). Давайте поговоримо про ці позитивні зміни мовою цифр та відсотків.
ОБЛАСНІ РАДИ
✅ 27% жінок було обрано до обласних рад під час місцевих виборів 2020 року. Це на 12%! більше ніж у 2015 році (15%).
РАЙОННІ РАДИ
✅ 34% жінок було обрано до районних рад під час місцевих виборів 2020 року. Це на 10%! більше, ніж у 2015 році (24%). Слід враховувати, що тепер в Україні 136 районів. Відповідно було зменшено і загальну кількість депутатів, які обиралися та були обрані до районних рад.
МІСЬКІ РАДИ
✅ 33% жінок було обрано до міських рад під час місцевих виборів 2020 року. Це майже на 4% більше, ніж у 2015 році (29,22%). Не такий значний прогрес, порівняно з обласними і районними радами, але це рух вперед.
☝️ Однак не всі проблеми жіночого лідерства в органах місцевого самоврядування вирішені. 54% населення України становлять жінки, але у нас досі немає жодної жінки-мера обласного центру. Абсолютна більшість голів обласних рад є чоловіками.
Жінки здебільшого очолюють гуманітарні та соціально-орієнтовані постійні комісії в місцевих радах. Вони переважно не допускаються до ухвалення рішень, які стосуються бюджетних, економічних та земельних питань. А це ті рішення, від яких напряму залежить справедливий розподіл ресурсів громади та їх розвиток.
🟣 В Україні достатньо професійних, кваліфікованих, відданих своїй справі жінок, які працюють у різних сферах та мають великий досвід роботи. Такі жінки здатні посилити будь-яку громаду. Це мають розуміти й політичні партії, які взяли на себе відповідальність за місцеве самоврядування.
🤝 Ті партії які знайдуть у собі силу, сміливість, наполегливість і відповідальність прийняти до своїх політсил якомога більше жінок та дати їм можливість реалізувати себе в місцевій, регіональній, а потім і Всеукраїнській політиці – матимуть майбутнє.
Активна участь жінок у місцевих виборах та їх обрання до органів місцевого самоврядування – це крок до нової якості політики на рівні громад та, загалом, в Україні. 💜
Олена Кондратюк