Всі новини

Що робити з кредитом в карантин?

🔺17 березня парламент ухвалив «антикризовий» закон. Законом знімається відповідальність позичальника за несвоєчасне погашення кредиту на період карантину.
З 01 березня по 30 квітня 2020 р. фінансова установа не має права нараховувати позичальникам штраф чи пеню. Заборонено також збільшувати відсоткову ставку по споживчому кредиту у разі наявності заборгованості, навіть якщо умовами договору таке право передбачено. Це важливо пам’ятати під час спілкування з представниками фінансових установ.

🔺Що ж робити з тілом кредиту та відсотками?
Фінансові установи мають право проводити нарахування відсотків на тіло кредиту у розмірі визначеному в договорі. Відсотки та тіло кредиту необхідно погашати в будь-якому випадку. Тож, позичальникам вже зараз варто шукати для цього ресурси.

🔺Якщо карантин закінчиться 24 квітня, то вже з 01 травня у фінансової установи з’явиться право нараховувати штрафні санкції за несплату тіла кредиту і відсотків починаючи з цієї дати, згідно з умовами договору. За таких умов, позичальники, які матимуть бажання врегулювати цю ситуацію, але не матимуть можливості сплатити борг, будуть вимушені знаходити спільну мову з фінансовою установою, у тому числі через реструктуризацію боргу.

🔺На теперішній час позичальникам почали масово телефонувати представники кредитних установ з вимогою сплатити борг. Вони надсилають повідомлення з погрозами. У такому випадку, рекомендую не панікувати і одразу ж повідомити банк про тимчасові труднощі. Не варто конфліктувати або вислуховувати погрози. Ви можете написати листа, у тому числі на електронну пошту, з поясненням життєвої ситуації. Не бійтеся запропонувати банку власний варіант погашення заборгованості, або ж запитайте кредитну установу про їхні пропозиції.

🔺27 березня Національний банк розіслав всім банкам листа з рекомендацією запровадити «кредитні канікули» та розглянути можливість реструктуризації кредитів для позичальників, які постраждали через обмеження, пов’язані з карантином.

🔺Чим більш аргументованою буде ваша позиція, тим складніше кредитній установі буде в подальшому стягувати з вас борг в примусовому порядку.
Пам’ятайте, що будь-яка фінансова установа, яка надає споживчі кредити, розраховує ризики і функціонує виключно за рахунок коштів позичальників. Погрози в бік позичальника – це лише спосіб змусити погасити заборгованість.

🔺Колектори не мають жодного права залякувати, вимагати гроші, або ж приходити до вас додому. Не бійтеся розмов з колекторами, будьте спокійними та виваженими під час діалогу. Постарайтеся вжити всіх заходів, аби записувати подібні телефонні розмови. Фіксуйте будь-які погрози – зберігайте такого роду смс-повідомлення чи листи. Пам’ятайте, право зобов’язати позичальника сплатити борг має виключно суд.

Для того, щоб звернутися до суду, кредитна установа має спочатку сплатити судовий збір. Примусове виконання рішень покладається на державних та приватних виконавців, які здійснюють свою діяльність в межах, визначених законом, і несуть відповідальність у разі перевищення повноважень.

🔺Статтею 355 Кримінального кодексу передбачена відповідальність за примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань. Тобто вимога виконати чи не виконати договір, угоду чи інше цивільно-правове зобов’язання з погрозою насильства над потерпілим або його близькими родичами, пошкодження чи знищення їх майна за відсутності ознак вимагання.

У разі незаконних дій з боку колекторів, ви маєте право звернутися до поліції, яка буде зобов’язана відкрити кримінальне провадження.

 

#ОсвітаБатьківщина