Децентралізація

МЕНТОРСТВО

Менторство – звичайна практика для великих європейських та американських компаній, проте в Україні вона тільки набирає обертів поза межами корпоративного сектору.

 

1984 рік. Молода журналістка зустрічає на вулиці Чикаго жінку, з якою проводила інтерв’ю 14 років тому. З цієї миті починається тісна дружба між письменницею, лауреатом Пулітцерівської премії Майєю Енджелоу та Опрою Уінфрі. «Вона – мій ментор і близький друг» – повторюватиме телеведуча щоразу, коли її питатимуть про стосунки зі старшою подругою.

 

1989 рік. Випускник вишу приходить на стажування до юридичної компанії. Його ментором стає Мішель Робінсон – юристка із досвідом. Жінка вводить у курс справи молодого Барака Обаму, допомагає професійно зростати. Результат – співпраця та одруження.

 

Україна, 2021 рік. Дослідження показують, що 20% українських жінок заробляють більше, ніж їхні партнери, тоді як 80% опитаних зазначають, що готує в їхній сім’ї дружина, а 40% чоловіків і 25% жінок погоджуються, що жінка не має обтяжувати чоловіка домашніми справами.

 

Передача досвіду та натхнення

 

Менторство, або наставництво,– процес комунікації досвідченої людини з менш досвідченою, в ході якої старший колега передає певні знання, допомагає прийняти правильні рішення, морально підтримує на шляху до професійної реалізації або особистісного розвитку.

 

Найчастіше таке явище зустрічається у корпораціях – коли колега, який працює в компанії давно, адаптує нового співробітника. Практика менторства допомагає з найменшим стресом влитися в колектив, розібратися зі «що де лежить» та «хто є хто». Найважливіша функція менторства – психологічна підтримка.

Ще одне завдання менторства – дати підтвердження того, що ти можеш бути реалізованим так само успішно, як і людина-натхненник. Будь-яка публічна особа – досяжна. Вона може давати поради, відповідати на питання.

У ході роботи кожна зі сторін – ментор та підопідчий (менті) – отримують користь.

Менті отримує:

  • нові знання;
  • нові цілі;
  • професійне або особистісне зростання;
  • психологічну підтримку;
  • корисні зв’язки.

 

Питання до себе

 

Перш ніж вирішити, кого своїм ментором хоче бачити людина, варто подумати, з яким запитом вона до нього йде. Навряд чи зайнятий затребуваний спеціаліст захоче вчити іншого базових понять професії.

Отже, пошук починається з чесних відповідей на такі питання:

  1. Чим ви хочете займатися?
  2. Що вам вдається найкраще?
  3. Що вам вдається найгірше?
  4. Що ви плануєте завтра зробити інакше, щоб отримати бажане?

 

Чим ви хочете займатися – питання про внутрішні прагнення, про справжню причину того, чому людина займається чи хоче займатися певною справою. Тут можуть бути приховані більші прагнення, ніж просто досягнення певного рівня життя – наприклад, мати змогу допомагати іншим.

Що вам вдається найкраще – про віднаходження суперсили. Кожна людина має основний талант та декілька другорядних. Відповідь на це питання – одна справа, яку менті робить краще за інших.

Що вам вдається найгірше – про віднаходження слабкостей, чесну оцінку навичок та природних талантів. Можливо, задля досягнення мети, зазначеної в першому питанні, доведеться делегувати завдання, визначені в цій частині.

Що ви плануєте завтра зробити інакше, щоб отримати бажане. Друге та третє питання допомагають людині зрозуміти, чи раціонально вона витрачає час. Без чого ви не зможете досягти своєї мети? Можливо, якісь навички варто покращити?

 

Знайти правильну людину

 

Найпоширеніша помилка потенційних менті – шукати ментора серед публічних осіб. Переможець Євробачення не зможе бути корисним тому, хто не цікавиться музикою, а популярний телекухар не захоче навчати готувати борщ. Його максимум – дати кілька порад щодо позиціонування себе у публічному просторі. Ментора варто шукати відповідно власних цінностей, професійних запитів та висновків, зроблених із відповідей на питання попереднього розділу. Разом із тим треба бути готовим до того, що ментор може:

  • відмовити;
  • мати мало часу;
  • в реальному житті бути геть іншою людиною, ніж у публічній сфері.

 

Менторсво не є вирішенням конкретного завдання протягом встановленого часу. Це тривалий, інколи пожиттєвий процес підтримки та, можливо, дружби між двома людьми. Обидві сторони мають отримувати задоволення від спілкування, і цього легше досягти, коли обоє мають схожі цінності та велику мету.

Ментори – це, перш за все, наставники, що передають не лише професійний, а й життєвий досвід. Досвідчена наставниця, якій довіряєш, – справжній порятунок для українок.