Без категорії

Яка процедура визначення виборчими комісіями кількості мандатів?

Під час виборів депутатів сільських, селищних та міських рад (з населенням до 90 тис.) передбачається процедура визначення територіальними виборчими комісіями кількості мандатів на кожен багатомандатний округ.

Вибори депутатів сільських, селищних рад, до яких від одного багатомандатного округу має бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів, то в середньому кількість мандатів по таких округах, ймовірно, буде становити три.

Зокрема, ч. 7 ст. 197 Виборчого кодексу регламентовано, що територіальна виборча комісія при утворенні багатомандатних виборчих округів встановлює кількість мандатів, що розподіляються на кожному такому окрузі, на засадах рівноправності голосів виборців. Допускається відхилення від орієнтовної середньої кількості виборців, що припадає на кожний мандат, не більше 15 відсотків. Орієнтовна середня кількість виборців, що припадає на кожний мандат, визначається як частка від ділення загальної кількості виборців, встановленої на підставі відомостей Державного реєстру виборців, на кількісний склад відповідної місцевої ради.

Далі трохи математики.

Беремо для прикладу громаду з кількістю виборців 3000. Такій кількості виборців відповідає загальна кількість депутатів ради — 14 (вище про це вже зазначали). Вираховуємо орієнтовану кількість виборців на один мандат — це: 3000:14 = 214. Тут треба сказати, що територія такої громади буде поділена орієнтовно на 4 багатомандатні округи, між якими і мають розподілитися 14 мандатів.

Що отримуємо в середньому?

Правильно, три мандати (ситуація потенційно може змінюватися залежно від кількості виборців, якій відповідає кількість депутатів у раді; це питання необхідно додатково доопрацювати та з’ясувати наскільки є вірогідною ситуація, коли на один багатомандатний округ буде припадати, наприклад три мандати, а на інший — чотири).